Home RegioPaardenmarkt in Voorschoten al 800 jaar gezellig

Paardenmarkt in Voorschoten al 800 jaar gezellig

door Emile van Aelst

Een van de gezelligste of misschien wel de gezelligste Paardenmarkt van de regio is die van Voorschoten. Er zijn behalve de paardenmarkt nog veel meer activiteiten zoals onder andere de Kortebaan draverij, ringsteken, kermis en de jaarmarkt. Ik ga elk jaar op zaterdagmorgen naar de paardenmarkt. De eerste die ik tegen het lijf liep was veldwachter Maarten Struijs.

Hij had net zijn voorlicht in orde gemaakt, geen lampje erin maar een kaarsje.

Janneke Wouters was druk bezig, de sfeer vast te leggen.

Het terras met genodigden stond behoorlijk vol.

Voorzitter Jan van Leeuwen heette iedereen welkom op de Paardenmarkt.

Burgemeester Nadine Stemerdink maakte duidelijk dat de Paardenmarkt 800 jaar bestaat. Er is natuurlijk een hoop veranderd in die 800 jaar, maar de basis blijft gelijk. Een gezellige plek waar handelaars en kopers elkaar kunnen ontmoeten. Ten aanzien van het dierenwelzijn is er ook een hoop veranderd en hebben de dieren het nu beter dan vroeger. Over 800 jaar zijn we hier nog steeds.

Na de korte toespraken werd het tijd de jaarmarkt officieel te openen door het plaatsen van het Marktkruis aan het begin van de straat. Veldwachter Struijs maakte de weg vrij ” vooruit mensen, een stukje naar achteren”.

Burgermeester Nadine Stemerdink plaatste onder het toeziend oog van een hoop pers het kruis en daarmee was de Jaarmarkt officieel geopend.

Het volgende officiële moment was het Koekslaan, samen met de veldwachter en de voorzitter.

Met slechts twee slagen had Nadine de koek doormidden en was daarmee winnaar. Ik maak geen beschuldigingen of insinuaties, maar misschien in de toekomst toch een dopingcontrole bij het koekslaan. Het zou natuurlijk ook kunnen zijn dat de burgemeester een blok in de tuin heeft staan en een berg koeken in het schuurtje en elke dag oefent.

Na de overwinning van de burgemeester was het aan de kinderen om te gaan slaan.

Aan Omroep Sleutelstad en de Voorschotense Krant verslaggever Marjolijn Altena vertelde Nadine Stemerdink onder andere dat ze blij is met de drukte bij dit traditionele feest. We houden ook echt goed rekening met het welzijn van de paarden, ze krijgen vers water en stro en er lopen twee dierenartsen rond. Dit is toch prachtig als je ziet hoe jong en oud geniet.

Tijd om eens een kijkje te nemen op de paardenmarkt, nou ja je moet klein beginnen dus eerst de pony’s aaien.

Orgelman Fabian Krul had zijn orgel een dagje thuis gelaten en was met zijn paarden naar de markt gekomen.

Er stond water, maar regelmatig liepen ook verzorgers met extra emmers water langs de paarden.

Ik moest opeens aan Leen Jongewaard denken in zijn rol als opa in de serie Ja zuster Nee zuster. Het lied ‘In een rijtuigje’ naar Vinkeveen en maar hobbelen en kijken naar de kont van het paard.

De hoefsmid is ook elk jaar aanwezig.

Veel mensen denken dat het pijn doet als de hoeven met klinknagels worden vastgezet. Het paard voelt er niets van. De rand van de hoeven is een hoornwand, die net als onze nagels gevoelloos is.

Op de kermis was het nog rustig, maar ja het was ook pas 11 uur.

Echt mega zijn deze mini ‘Daltons’ nog niet maar wel een mooi gezicht.

Wel mega was het werk dat Ruud Haamke en zijn collega’s van Super Sound deden. Overal was het geluid perfect.

Altijd al eens op een paard willen zitten, dat kon zaterdag.

Gezellig met zijn tweeën op het paard. Best moeilijk om er op te komen, paarden zijn hoger dan je denkt.

Maar als je eenmaal zit levert het wel mooie plaatjes op.

Niet allen op straat was het druk, ook de terrassen zaten vol.

Het was druk, maar volgens veldwachter Struijs waren er geen problemen.

Zoals elk jaar hield ook nu de PVDD een stille demonstratie.

Vorig jaar werd een hoop ellende geconstateerd zei de PVDD, maar dit jaar viel het mee. Feit blijft wel dat de PVDD vindt dat paarden niet op een markt horen en geen vermaak zijn.

Wat er allemaal ook veranderd, één ding blijft hetzelfde.

Al tientallen jaren staan Mart en Cor Broers met hun draaiorgel op de Treubstraat en krijgt elk kind dat een muntje geeft een rolletje snoep.

Uiteraard heb ik weer genoeg foto’s en filmpjes gemaakt. Hieronder een filmpje en fotoslideshow.

En we hebben natuurlijk ook nog de foto’s.

Gerelateerde artikelen

2 reacties

rietepietz 26 juli 2026 - 21:27

Het was in ieder geval niet al te warm, prima weer voor zo’n evenement. En paarden verkopen kun je toch geen evenement noemen zou ik zeggen. Niets mis mee.

Reply
Hans 26 juli 2026 - 21:46

Paardenmarkt in Voorschoten al 800 jaar gezellig en hopen dat het nog lang nog zo mag blijven.
Het marktkruis was mij niet bekend, maar na wat zoeken las ik het “is een historisch symbool dat aan het begin van een jaarmarkt of paardenmarkt werd geplaatst.
Dit teken gaf de marktvrede aan: een periode waarin strenge vrede gold, handel eerlijk verliep en de normale wetten tijdelijk werden beschermd door de heer of het bestuur.” Hans

Reply

Plaats een reactie