
Of het een druk weekend was, ik denk dat druk niet het juiste woord is. Een boekpresentatie, opening Leids International Film Festival, een vijftigjarige vereniging op de foto gezet, Halloween, Coverbox, première Leidse speelfilm over Goeie Mie, Leiden is Open, dus druk nou nee gewoon gigadruk. Ik begin gewoon met het laatste en de rest komt morgen en overmorgen.
OPEN het maandelijks reizend festival in de Leidse winkelstraten stond vandaag in het teken van verhalen, vertellingen en draaiorgels, vooral heel veel draaiorgels.
Leiden is van oudsher een echte draaiorgelstad. Nog steeds heeft Leiden een heleboel draaiorgels en zie je ook in andere steden vaak Leidse orgels spelen.
Voor wie niet van draaiorgels houdt was er ook genoeg te beleven. Er werden speciale stadswandelingen georganiseerd en in de Theaterfoyer van de Stadsgehoorzaal traden Leidse dichters op, waaronder Stadsdichter Wouter Ydema.
Afwisselend droegen de dichters voor uit eigen werk, toen ik er was stonden Martin Aart de Jong en Jaap Montagne te wachten tot ze weer mochten voordragen.
Uiteraard ontbrak ook dichter Han Ruijgrok niet.
Overal in het centrum stonden draaiorgels en als je klein bent dan is zo'n orgel wel heel erg groot.
Jaren geleden werd hier op de Hooglandsekerkgracht het Guinnesbook record draaiorgelspelen gebroken met meer dan 100 orgels
De Hooglandsekerkgracht blijft natuurlijk een prachtige omgeving voor draaiorgels.
Dat er bijna niet meer zelf gedraaid wordt dat begrijp ik, want het is echt zwaar een hele dag orgeldraaien. Wat ik nog niet wist is dat je behalve de draaiorgelboeken tegenwoordig ook het orgel kan afspelen via downloads op je telefoon en dus geen dure boeken meer hoeft te kopen en te verwisselen.
Erik Mink draait zijn muziek tegenwoordig via de telefoon en stond daarom rustig te genieten van het najaarszonnetje.
Op verschillende plekken in de stad waren ook korte straattheatervoorstellingen, zoals bij het Stadhuis een stuk over de Stadhuisbrand in 1929.
Het Stadhuis brandde destijds helemaal af en veranderde in een ijspaleis.
Voor Leidenaren een bekend verhaal, voor veel toeristen een stukje geschiedenis op een vrolijke manier gebracht.
Alle soorten orgels kwam je tegen in de stad, waaronder ook kleine orgels.
En ook heel kleine orgeltjes.
Behalve klein ook heel erg groot, zoals dit Belgische orgel dat Fabian Krul naar Leiden had gehaald.
Als je ze allemaal op straat ziet staan, dan zie je pas hoeveel Leidse orgels er gelukkig nog zijn.
Ik was op weg naar straattheater in de Burcht en wat denk je dat ik tegenkom, inderdaad een draaiorgel op het plein voor Koetshuis de Burcht.
Ik kwam voor straattheater, staat er opeens politie in de Burcht.
Het was een slapstick over de 'fietsbrigade' waarin de agenten fietsles kregen.
Een soort voorlopers van de huidige bikers.
Ik snap er niets van die agenten hebben alleen een petje op als ze fietsen, waarom moet ik dan die helm op.
Het kon bezoekers van de stad niet ontgaan dat er iets met draaiorgels was vandaag.
Zelfs op het Kort Rapenburg stond een orgel.
Wordt Leiden nu behalve draaiorgel, museum, film, universiteits en fietsstad, ook een segwaystad.
Ach het heet ook niet voor niets Stad van Ontdekkingen.
Olijfje het draaiorgel van Jordi de jongste draaiorgelman van Leiden.
Jordi was even weg, maar gelukkig kon een vriendje van hem ook perfect draaien. Het leuke is dat de jonge garde het liefst nog met de hand draait. Zo gaat het oude vak gelukkig niet helemaal verloren.
Snel even terug naar de Haarlemmerstraat, waar ik alweer een ander Leids orgel tegenkwam.
Halverwege de Haarlemmerstraat werd een stuk opgevoerd over een van de eerste Albert Heijn winkels in Leiden die toen op de Haarlemmestraat zat.
Een jonge meneer Heijn wil de kruidenier die in het pand gevestigd zat uitkopen om er een AH van te maken. De kruidenier snapt weinig van alle termen die de jonge heer Heijn gebruikt.
Uiteindelijk stemt hij toe en verkoopt zijn zaak aan meneer Heijn.
Binnen een week moet hij de winkel leeg opleveren. Dus ook toen sloten er al winkels op de Haarlemmerstraat, maar werden ook weer heropend. Eigenlijk is er weinig veranderd.
Het was gezellig druk in het centrum en ook de terrassen zaten vol op deze mooie herfstdag.
Om mij heen hoorde ik dat veel mensen best wel weer een jaarlijkse draaiorgeldag terug willen. Het zal mij niet verbazen als er op de een of andere manier een vervolg aan deze middag gegeven gaat worden.
Hieronder een korte fotoslideshow van Leiden is Open met daarna een filmpje met alle of in elk geval veel draaiorgels.
Reacties
We waren gisteren in Hilversum en toch kwamen we daar ook een verdwaalde draaiorgel tegen. Ik moest meteen aan je denken. Je hebt je duidelijk weer vermaakt dit weekend.
Love As Always
Di Mario
Mooi verslag weer Emile!
Alle registers zijn weer open getrokken, kan niet zeggen dat men zijn best niet heeft gedaan. Hans
Het blijft toch steedsd weer een leuke traditie.
Whow, die Traction Avant... dat zet de rest gewoon buitenspel. Had je weg kunnen laten...
Je moet er maar van houden, ik vind eentje meer dan genoeg.
Ja een draaiorgel moet natuurlijk éigenlijk met de hand gedraaid worden, zwaar of niet zwaar.
Ik heb nog nooit eerder zoveel (foto's van) draaiorgels bijeen gezien. En ik hoorde ze terwijl ik je blog zat te lezen (-: Mijn tante in Zweden was zo gek op draaiorgelmuziek dat ze mijn ouders gevraagd had om een cassettebandje met die muziek op te sturen. Is natuurlijk nergens meer te verkrijgen. LOL.
Lieve groet en een poot voor Happy!
Leuk om te zien! Ik geef overigens nooit meer geld tegenwoordig. Omdat er niet meer echt gedraaid wordt.