

Eind juni staat Leiden weer vier dagen lang op zijn kop tijdens de Lakenfeesten en Leiden Culinair. Vanmorgen werd in museum de Lakenhal het programma van de Lakenfeesten 2014 gepresenteerd. De reden dat er gekozen was voor museum de Lakenhal is op zich niet zo vreemd. We vieren al negentwintig jaar de Leidse Lakenfeesten, maar wat weet de gemiddelde toerist eigenlijk over het Leids Laken. Momenteel is er in de Lakenhal naast de andere exposities een tentoonstelling over het Leids Laken, de oorsprong, de handel er in en de economische bloei die het Leiden destijds bracht. Leuk om tijdens de Lakenfeesten de handen ineen te slaan en de Lakenhal te betrekken in het feest.

Voorafgaand aan de persconferentie liep ik even met hoofd publiekszaken Minke Schat en de organisatoren van de Lakenfeesten langs de tentoonstelling.

Leidenaren zullen denken, waarom staat oud wethouder Jan-Jaap de Haan op de foto. De verklaring is vrij simpel.

Jan Jaap is dit jaar de voorzitter van de jury bij de Peurbakkentocht, een van de hoogtepunten tijdens de Lakenfeesten. Om zich goed voor te bereiden op deze zware en belangrijke taak zul je hem waarschijnlijk regelmatig langs de waterkant zien de komende weken.

Afgelopen week werd bekend dat een stuk of drie inschrijvers het niet gaan redden om een goede Peurbak te maken, daarom zijn er nog drie of vier plekken vrij. Om vast een beetje in de stemming te komen hieronder het filmpje van vorig jaar toen het helaas halverwege keihard begon te regenen. Ondanks de regen had iedereen het naar zijn zin en bleven de tienduizenden kijkers gewoon langs de kant staan.
Het programma voor de vrijdag is vrijwel gelijk aan vorig jaar, met op de Haarlemmerstraat weer een Peurbakkenmarkt. Vorig jaar werd uit veiligheidsoverwegingen besloten de prijsuitreiking niet meer op het water voor Annie's te doen maar op het Stadhuisplein. Dit jaar worden de prijzen toch weer bij Annie's uitgereikt omdat het daar toch gezelliger is. Er wordt nog gekeken hoe dat precies gaat gebeuren in verband met de veiligheid.

Nilles Raken deed de presentatie maar werd regelmatig bijgevallen door Minke Schat en Jelle Splinter.

Het programma voor de zaterdag is behoorlijk anders dan andere jaren. Zaterdagmiddag is de finale van Hutspop en 's avonds is er een Hollandse Avond met diverse Nederlandstalige artiesten waaronder uiteraard ook een aantal Leidse toppers. In de pauze van de finale van Hutspop treedt singer-songwriter Nielson op. Ook wordt door Naturalis en de Leidse winkeliers bekend gemaakt wat de actie een tientje voor de T-Rex heeft opgebracht. In het weekend van de Lakenfeesten is ook het lustrum van studentenvereniging Minerva. Een van de lustrumactiviteiten is de Maskerade die zaterdagmiddag door de binnenstad zal trekken en waar duizenden extra bezoekers voor verwacht worden. Tijdens de Maskerade wordt de geschiedenis van Minerva en de Universiteit uitgebeeld, gevolgd door de intocht van de reünisten.

Een ander hoogtepunt van de Lakenfeesten zijn natuurlijk de Dragonbootraces op de Nieuwe Rijn in het hartje van het centrum. Dragonbootraces midden in het centrum zijn uniek en zal je ook verder nergens in Europa vinden. Groot misverstand is dat iedereen denkt dat de wedstrijden alleen voor geoefende teams zijn. Natuurlijk roeien er een aantal professionele teams mee, maar ook voor niet geoefende teams is plaats. Zij strijden uiteraard in een andere categorie. Om te stimuleren dat er naast de professionals weer meer ongeoefende teams mee kunnen doen, zijn er in die categorie een aantal extra plaatsen bijgekomen. Als je met je bedrijf, vereniging of vriendenkring zestien tot twintig mensen bij elkaar kan krijgen dan zijn er nog enkele startplaatsen te verkrijgen. Om even te kijken hoe het ook alweer ging hieronder een filmpje.
De zondag gaat dit jaar een echte gezinsklapper worden. Het straatartiestenconcours De Gouden Pet krijgt dit jaar alle ruimte in het centrum met een finale op het Stadhuisplein. Naast de kinderkermis, de nostalgische kermis de streek en oude ambachtenmarkt, organiseert het Stadslab een historische markt in het van der Werfpark.

Tijdens de Lakenfeesten is museum de Lakenhal tegen gereduceerd tarief te bezoeken, twee kaartjes voor de prijs van een.

Sinds enkele weken is er trouwens ook een gratis app te downloaden met een wandeling langs beeldbepalende gebouwen en plekken in de stad die te maken hebben met de vroegere Lakenindustrie.

De historie van het Leidse Laken is uiteraard ook te zien in de Lakenhal zelf.

Na afloop van de presentatie werd er door centrummanager Erwin Roodhart, Peurbakken juryvoorzitter Jan-Jaap de Haan, Minke Schat hoofd publiekszaken museum de Lakenhal en Lakenfeest organisatoren Nilles Raken en Jelle Splinter getoast op een mooie Lakenfeesten 2014.

Hee Jelle, wat zei Minke nou over die app ? Momentje Nilles ik geloof dat ik hem heb.

Het hele programma van de Lakenfeesten en extra informatie zijn terug te vinden op de website van de Lakenfeesten.
Reacties
Die drakenboten zijn inderdaad fantastich...
Ik kijk er al weer naar uiit. Altijd erg leuke dagen.
Eind Juni, mooi, dan kan ik de reportage van de peurbakkentocht gewoon zien. Ik kijk er naar uit.
Love As alwyas
Di Mario
Dat is weer zo'n week dat ik me afvraag waarom we nooit naar leiden zijn verhuisd ;-)