
Soms gaan leuk en niet leuk hand in hand. Overlijden is niet leuk, wel leuk is als particulieren en bedrijfsleven er aan hebben bijgedragen dat er een hospice is om op een naar omstandigheden prettige manier je laatste levensfase door te brengen. De dood hoort onlosmakelijk bij het leven. Freek de Jonge en Bram Vermeulen zeiden het al in de zeventiger jaren op de elpee Neerlands Hoop in Panama, "Wie de dood niet kent kan eigenlijk niet leven, want dood zal je altijd zijn en het leven duurt maar even". We kennen in Leiden hospice Issoria aan de Plantage. Eind september betrekt het hospice een mooie nieuwe locatie aan de Burggravenlaan 11 in Leiden.

Issoria gaat naar een nieuwe locatie, vier je dat? Je gaat nu niet bepaald met ballonnen en fanfare je nieuwe pand in. Toch ben je blij en wil dat laten zien aan anderen. Er is gekozen voor een open dag en theater op locatie om te laten zien hoe het dagelijks leven in het hospice is.
Er wordt nog druk verbouwd en midden in die verbouwing is deze week het locatietheater "Issoria Leeft".

Het publiek wordt door de medewerkers/acteurs meegenomen door het pand waar op diverse plekken korte stukken te zien uit het dagelijks leven in een hospice. Het is onmogelijk en storend om in deze kleine setting te fotograferen, vandaar dat ik de foto's mocht maken tijdens de repetities.

Het publiek is getuige van vrijwel alles wat zich afspeelt binnen het hospice en mag ongegeneerd meekijken tot in de badkamer aan toe.

Het werd zo levensecht gebracht dat ik de neiging had mij zo nu en dan uit respect even om te draaien.

Bewoners in een hospice zitten in hun laatste levensfase en uiteraard is dat een moment van overdenkingen en kijk je in de spiegel waarin je leven voorbij trekt.

Je staart naar buiten en bedenkt wat je nog had willen doen.

In elke kamer maak je kennis met de bewoners en hun gevoelens.

En die gevoelens kunnen indringend zijn .

Aan de andere kant ook heel humoristisch, zoals bij de vrouw die een brief schrijft hoe het is als ze dood is.

Persoonlijk vond ik dit een heel herkenbaar stuk, want ik denk dat we allemaal wel eens denken wat je moet missen als je dood bent.

Het slotstuk speelde zich af in de tuin van het nieuwe hospice.

Helaas heb ik zelf niet de tijd deze week de echte voorstelling te zien want hij lijkt mij echt heel mooi en indrukwekkend. Van de vier voorstellingen waren er gisteren alleen nog voor de voorstelling van zaterdag 7 september een paar kaarten verkrijgbaar. Informatie op info@issoria.nl

Zaterdag 21 september is er van 11:00 tot 16:00 uur een open dag. De week daarop is de verhuizing naar het nieuwe pand.

In het filmpje wat flitsen uit de voorstelling "Issoria Leeft"
De fotoslideshow geeft ook wat beelden van de voorstelling en het nieuwe pand.
Reacties
Dat er hospices zijn, is fantastisch. Aan ieder leven komt een eind en als om de een of andere reden thuis niet het eindstation kan zijn, is het een heel goede vervanging. Met veel respect en liefde je laatste dagen/maanden beleven, is heel mooi.
Heel goed gevonden om de opening met theater te 'vieren'.
Altijd goed om in je laatste levensjaren nog even terug te kijken en dat is mooi gedaan daar!
Een markant pand, mooi zelfs. Daar zou je toch oud in kunnen worden...
Ben onwijs benieuwd. Ga zaterdag met vrouw en dochter en laat me verassen.
Uiteraard een goede gift erbij natuurlijk.
Ook wij hebben in onze stad een hospice. Daar ga je NIET naar toe om oud te worden, maar om te sterven. Dit vind ik een betere benadering. Heb zelf bijna 40 jaar in de oudernzorg gezeten, en weet er dus alles van. Goed dat je aan hun nieuwe onderkomen aandacht besteedt, vroeg of laat heb je er mee te maken. Je weet alleen niet wanneer. Groetjes Mara
Wat een prachtig pand! En wat een mooi werk dat de mensen er doen en dat weet ik uit ervaring omdat ik al 2x ervaring kon opdoen met hoe men er met mensen in de laatste levensfase omgaat. Ik kan niet anders zeggen dan "petje af" voor alle mederwerkers!
Beste Emile, dankjewel voor je prachtige reportage in woord en beeld. Ik denk dat ik wel namens alle spelers en andere medewerkers van Issoria Leeft mag spreken.
Het is een indrukwekkende voorstelling, die je echt bijblijft......
Je hebt het weer mooi in beeld gebracht. En juist als ik de reactie van Thea lees, dan mag je echt weer trots zijn.
Love As Always
Di Mario
Een erg indrukwekkende voorstelling, uit het leven van een hospice gegrepen, Petje af voor al die vrijwilligers die dit zo mooi kunnen neerzetten in een voorstelling.
Mooie voorstelling, en als ik Thea mag geloven, een zeer goed verslag!
Het was fantastisch en zeer bijzonder!
ik ben reuze trots op was mijn lieve collega's laten zien en voelen in dit mooie pand!